top of page

V tomto nás predbehli aj v Česku! Ženy v politike chce vidieť aj Heribanová či komička Simona

Šarm o Zakrúžkuj ženu:


V tomto nás predbehli aj v Česku! Ženy v politike chce vidieť aj Heribanová či komička Simona


V našich minulých voľbách sa do parlamentu neprekrúžkovala žiadna žena. Chce to zmenu, vravia dámy z iniciatívy Zakrúžkuj ženu.


Naši bratia Česi sú v rovnakej politicko-ženskej otázke o kúsok pred nami. Práve u nich vznikla iniciatíva Zakrúžkuj ženu, vďaka ktorej sa rozprúdila debata o nutnosti zapojenia väčšieho počtu žien do politického rozhodovania. Bola úspešná, pretože do českého parlamentu sa napokon len cez krúžkovanie dostalo o šesť poslankýň viac, ako tomu bolo v roku 2017.

Na Slovensku sa snažíme ísť v ich stopách: „Keďže cez mužov na kandidátnych listinách sa v roku 2020 nepodarilo prekrúžkovať ani jednej kandidátke, veríme, že v týchto parlamentných voľbách sa to podarí,“ uviedla profesorka Darina Malová, odborníčka na demokratizáciu a členka našej iniciatívy Zakrúžkuj ženu, ktorá chce ako nestranícka a nezávislá kampaň pred voľbami podporiť demokraticky zmýšľajúce kandidátky do Národnej rady Slovenskej republiky.


Do kampane sa zapojilo viacero známych a úspešných žien, ktoré sa stali jej ambasádorkami. Jednou z nich je komička Simona Salátová: „Mali by sme sa pohnúť z miesta, a to znamená sa aj osobne snažiť, aby sa v politike nevyberalo podľa zaužívaných tradícií a sympatií mužského pohlavia, ale na základe skutočnej odbornosti. Aby nás bolo všade dosť, toto nám ženám úplne postačí,” povedala.


Ďalšou, ktorá chce prehovoriť v prospech žien, je aj moderátorka a šéfka najstaršieho ženského spolku Živena, Alena Heribanová. „Myslím si, že u nás je žena všeobecne vnímaná ako niečo, čo predstavuje krásu, šarm, pôvab a málokedy sa spája s tým, že je vzdelaná, múdra, skúsená, scestovaná, že vie robiť kompetentné rozhodnutia, že je nielen matka, ale dokáže byť aj v spoločnosti plnohodnotný člen, ktorý dokáže budovať hodnoty. Je to taká zotrvačnosť, keď sa hovorí viac o tom, akú má žena kabelku a účes a trochu sa potláča to, aká je jej duchovná hodnota. U nás je naozaj veľa múdrych žien, ktoré nadobudli vzdelanie na prestížnych univerzitách, ale akoby nemali odvahu vstúpiť do toho sveta mužov, aby neboli zosmiešnené tým, že veď ony sú len také pekné dievčatá. Myslím si, že dobrým príkladom bola Angela Merkelová, ktorá sa nikdy neprezentovala tým, čo má práve na sebe, akú ma frizúru a či je práve po plastike, ale tým, že chcela slúžiť ľuďom a každým krokom to vždy ukazovala,“ poukázala na Achillovu pätu našej spoločnosti.


O odvahe hovorí aj ambasádorka z radov nastupujúcej generácie – aktivistka a predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl, Zuzana Hozlárová. „Máme tú naratív, že ženskosť je vlastne slabosť, dávame jej negatívnej konotácie, že je niečím, čo nechceme vidieť v spoločnosti. Denne sa však preukazuje, že ženskosť je, naopak, niečo, čo by sme mali podporovať. Keď sa pozrieme na severské štáty, kde majú ženy oveľa väčšie zastúpenie, vidíme, že sú oveľa ďalej, niekde, kam by sme sa aj my možno chceli dostať,“ naznačila Zuzana a dodala, že aj ona sa v praxi stretáva s mužským nastavením spoločnosti.


„Ako predsedníčka rady vysokých škôl sa na dennej báze stretávam s politikmi, ktorí neprijímajú najšťastnejšie, keď im mladá žena hovorí do ich práce, ak im radí. Tiež ma vždy oslovujú krstným menom a ak sa im nepáči, čo som povedala, hovoria, že by som mohla byť milšia, alebo, že by som si mohla doniesť aj mužského kolegu, veď určite mám nejakého podpredsedu… Ak máme dlhšie stretnutie, zvyknú poznamenať – nevadí, že to trvá dlho, veď sa majú na čo pozerať, takže ma môžu ešte chvíľu počúvať... Preto si myslím, že je veľmi dôležité ukázať, že nie sme len pekné tváričky. Sme možno skromnejšie a dávame si väčší pozor na to, čo povieme, sme ostražitejšie a aj toto sú naše devízy, pretože keď sa robí politika, mali by byť premyslené všetky kroky, všetky scenáre, ktoré sa môžu stať.“


Viac ako 51 percent slovenskej populácie tvoria ženy, ale v parlamente majú v súčasnosti len 21-percentné zastúpenie. V rámci Európy sme na chvoste, pomyselne sme predbehli len Rumunsko, Maďarsko, Cyprus a s Grékmi sme na rovnakej úrovni. Celosvetovo na tom tiež nie sme oveľa lepšie. Aktuálne zastávame 108. priečku zo 193 krajín, pričom nás predbehla Indonézia a v tesnom závese za nami je Čierna Hora či Bangladéš.


Kampaň ponúka desať dôvodov, prečo vyberať z kandidátky ženy. Okrem spomenutého podielu v populácii je to napríklad kvalifikácia. Ženy sú rovnako, ak nie viac, kvalifikované ako muži. Napríklad percento vysokoškolských absolventiek je na Slovensku dlhodobo vyššie ako percento absolventov. Dôležité je aj búranie sterotypov. Napriek tomu, že vedecké výskumy už roky dokazujú, že ženy nie sú v rozhodovaní a vedení ani menej racionálne, ani menej produktívne, až 83 percent Sloveniek a Slovákov si stále myslí, že ženy sa častejšie ako muži rozhodujú na základe svojich emócií.


Samo sa to nevyrieši

Niekto si myslí, že takéto ženské iniciatívy sú zbytočné. Petra Kotuliaková, riaditeľka Aj Ty v IT však poukazuje na slovenskú realitu v oblasti, ktorej sa venuje: „Problém začína oveľa skôr, než si dievčatá podávajú prihlášku na vysokú školu alebo vypisujú žiadosť o zamestnanie. Ide o to, ako je naša spoločnosť nastavená, ako vychovávame deti. Ak odmalička dievčatám hovoríme, že z nich budú dobré mamičky, ktoré sa budú starať o detičky a uvaria skvelý obed a potom od nich zrazu chceme, aby sa prejavili a urobili niečo technické, nie sú na to pripravené. Veď doteraz sme od nich chceli len to, aby boli pekné a milé a teraz žiadame, aby boli dravé a vedeli sa presadiť. Takže je jasné, že si v dospelosti vyberú skôr komunikačné smery, prácu s ľuďmi, ale nepôjdu do technických smerov, lebo takýto vzor nikdy nedostali. A tým pádom sa zmena neudeje zo dňa na deň, podobne ako aj v politike.“


Zakrúžkuj ženu
Zakrúžkuj ženu

17 views

Comments


Commenting has been turned off.

Potrebujeme Vašu podporu!

bottom of page