top of page

Ženy žijú rozdielne životy, ich názory v politike chýbajú, hovorí Malová k iniciatíve Zakrúžkuj ženuŽeny v meste o Zakrúžkuj ženu:


V politike je žien málo, preto sa ich názory a požiadavky často nedostanú ani do verejného diskurzu, ani do zákonov a nemajú vplyv na finančné rozhodnutia v štáte, hovorí politologička Darina Malová, prečo podporuje iniciatívu Zakrúžkuj ženu.


Prečo ste sa rozhodli podporiť kampaň Zakrúžkuj ženu?

"Do tejto kampane som sa zapojila s rovnakou motiváciou ako celý tím. Otázka zastúpenia žien v parlamente, ale aj v iných volených inštitúciách je dlhodobo odsúvaná z verejného diskurzu. Vždy sa nájdu nejaké významnejšie a urgentnejšie témy, preto sme sa rozhodli, že aj keď tieto voľby určite sú kľúčové pre ďalší vývoj Slovenska, tak má veľký význam mobilizovať verejnosť, aby venovali zvýšenú pozornosť ženám – kandidátkam, ktoré podporujú demokraciu a ľudské práva. Ide nám najmä o to, že roky ženy – kandidátky politické strany odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Teraz sa táto téma stala viac v médiách diskutovanou, preto treba zacieliť aj na kandidátky, ktoré podporujú rovnosť ako hlavnú demokratickú a ľudsko-právnu hodnotu."


Pri diskusiách o vyššom zastúpení žien v politike sú najčastejšie protiargumenty tie, že na pohlaví nezáleží, ale len na schopnostiach. Rozhodujú sa podľa toho voliči a voličky, keď ide o ženské kandidátky?


"Určite kvalifikácia a odbornosť predstavujú základné kritériá, podľa ktorých by sme sa mali rozhodovať. Avšak volebný proces na Slovensku z hľadiska výberu kandidátov a kandidátok stojí a padá na politických stranách. Tie však riadia ich predsedovia, resp. majitelia, ktorí nie sú vždy stelesnením „vyšších, lepších“ schopností. Nebudem tu pripomínať všetky smutne známe škandály, ktorými niektorí lídri politických strán spochybnili hodnotu vzdelania, najmä v očiach mladej generácie. Kde zostala odbornosť a kvalifikácia u týchto mužov? Odmietame pseudoschopnosti, ako napríklad založenie strany len ako výťahu k moci a štátnym financiám, alebo monopol lídra a jeho kliky na vnútrostranícke rozhodovania alebo porušovanie verejného záujmu. To všetko dlhodobo škodí nám všetkým na Slovensku."


Často tiež ľudia reagujú, že nie je dôležité, či je v politike muž alebo žena. Súhlasíte?


"Nie, nesúhlasím. Vychádzam z toho, že ženy žijú iné, rozdielne životy ako muži a z toho vyplývajú aj iné skúsenosti. Kvôli tomu, že ich je v politike málo, tak sa ich názory a požiadavky často nedostanú ani do verejného diskurzu, ani do zákonov a nemajú vplyv na finančné rozhodnutia v štáte. Neznamená to, že odmietam mužov v politike, ale uprednostňujem takých, čo majú odbornú kvalifikáciu a ctia verejný záujem.


Aké reakcie na kampaň očakávate? Pozitívne alebo negatívne?


"Z každého súdku, to je prirodzené. Zatiaľ je viac tých pozitívnych a to nás teší."


Budú ľudia argumentovať pôsobením doterajších političiek? Anny Záborskej, Romany Tabak alebo prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá už nebude kandidovať?


"To určite, to sa stalo už pri príprave kampane. Niekedy v diskusii naši oponenti pozabudli, že nám ide o podporu kandidátok, ktoré zdieľajú hodnoty demokracie a ľudských práv. Tým je snáď povedané to hlavné."


Česká kampaň Zakroužkuj ženu bola úspešná: počet krúžkov pre ženy sa zvýšil zo 650-tisíc na 1 200 000 v posledných voľbách v roku 2021. Aké máte očakávania od slovenskej kampane?


"Nejde nám o nejaké kvantitatívne méty, ale takýto nárast by potešil. Každý krúžok pre kandidátku, ktorá bude podporovať demokraciu a ľudské práva, bude prínosom pre nás všetkých."


Zakrúžkuj ženu
Opozičná poslankyňa a predsedkyňa poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová gestikuluje v parlamente. Ilustračné foto TASR - Jaroslav Novák

67 views

Comments


Commenting has been turned off.

Potrebujeme Vašu podporu!

bottom of page