top of page

Voľby 2023: Chceme viac žien v politike. Vystúpme z bubliny, apeluje inicitíva Zakrúžkuj ženu

Aktuality.sk o Zakrúžkuj ženu:


Nie je pravda, že ženy nemajú záujem o vysoké funkcie, tvrdí novovzniknutá iniciatíva Zakrúžkuj ženu. Čeliť však musia odlišným problémom ako muži.

Iniciatíva Zakrúžkuj ženu chce presadiť v parlamente viac žien. Inšpirovali sa susedným Českom, kde takáto inicitíva vznikla pred voľbami v roku 2021 a do poslaneckých lavíc sa dostal dvojnásobný počet žien. „Náš tím tvoria primárne odborníčky na rovné zastúpenie žien, expertky z rôznych oblastí, ako je marketing, právo či IT,“ hovorí jedna zo zakladateliek inicitívy Jana Michalíčková.

Žiadnej političke sa to minule nepodarilo

Na politickú scénu chce iniciatíva priniesť vyrovnanejšie zastúpenie žien a podporiť kandidátky, ktoré zastupujú demokratické a ľudskoprávne hodnoty.

„Budeme radi, ak sa ženy prekrúžku cez mužov,“ hovorí Lucia Yar z iniciatívy Zakrúžku ženu. V posledných voľbách sa to však nepodarilo žiadnej političke.

Slovensko v rebríčkoch Európskej únie stále patrí medzi krajiny, ktoré majú nízke percento žien v politike. Z dát rodovej rovnosti vyplýva, že za nami je už len Cyprus, Rumunsko či Maďarsko. V tom svetovom rebríčku sme medzi krajinami ako je Bangladéš či Indonézia a obsadili sme až 131. miesto.

Férovejšie zastúpenie

Iniciativa upozorňuje, že viac ako polovicu slovenskej populácie tvoria ženy a na vysokých postoch sa rozhodujú rovnako racionálne, ako muži. Vyzývajú preto na férovejšie zastúpenie žien v politike po septembrových voľbách.

„Najpresvedčivejším dôvodom je, že v populácii je 51 % žien, zatiaľ čo v slovenskom parlamente doteraz nebolo viac ako 25 % žien,“ objasňuje Barbora Holubová, odborníčka na zastúpenie žien.

Ženy sa v politike stretávajú s odlišnými problémami ako muži. Čelia stereotypným predstavám o tom, aká je ich úloha.

Slabý záujem politických strán

Jednou z prekážok je slabý záujem politických strán. „O zostavenie politických listín je zodpovedná politická strana o ktorej častokrát rozhoduje, žiaľ, úzke predsedníctvo zložene z mužov,“ vysvetľuje odborníčka Holubová dôvody, prečo je na kandidátkach málo žien.

Okrem samotnej kandidátky je problémom aj dôvera voličov, ktorí váhajú, či svoj hlas odovzdajú práve ženám-političkám.

„Samotní voliči majú často rodové stereotypy. Táto inicitíva môže pomôcť tak, že zvýši zastúpenie žien v politike a z dlhodobého pohľadu môže presvedčiť politické strany a spoločnosť o tom, že ženy majú čo politike ponúknuť, “ dodáva Samuel Spáč z Transparency international.


Zakrúžkuj ženu
Barbora Holubová, expertka na rovnosť žien z iniciatívy Zakrúžkuj ženu Zdroj: Michaela Paulovič/Aktuality.sk

81 views

Comments


Commenting has been turned off.

Potrebujeme Vašu podporu!

bottom of page