top of page

Slovensko je v parlamentním zastoupení žen na chvostu Evropské unie

Deník Referendum o Zakrúžkuj ženu, píše Lucia Yar:


V posledních volbách před třemi lety bylo do slovenského parlamentu zvoleno 32 žen a 118 mužů. Iniciativa Zakrúžkuj ženu se snaží, aby se křiklavý a nespravedlivý nepoměr při letošních volbách už neopakoval.


V posledných slovenských voľbách sa cez muža neprekrúžkovala žiadna žena. Slovensko je pritom dlhodobo v zastúpení žien v politike na chvoste európskych krajín. Horšie si v súčasnosti v EÚ vedie už len Cyprus, Rumunsko a Maďarsko, kde v parlamente sedí len čosi viac ako 14 percent poslankýň.


Vo svetových rebríčkoch to nie je o nič vábnejšie: s 32 poslankyňami, ktoré v súčasnosti sedia v 150-člennej Národnej rade Slovenskej republiky, má krajina zhruba toľko žien v zákonodarnom orgáne, ako Indonézia, či Bangladéš.

Samozrejme, nejde len o rebríčky. Už koncom septembra totiž krajinu čakajú parlamentné voľby, ktoré podľa mnohých — aj medzinárodných — komentátorov a komentátoriek, rozhodnú o tom, či sa Slovensko nevydá cestou obmedzovania demokracie či ľudských práv, cestou Maďarska.


Zakroužkuj ženu

Iniciatíva Zakrúžkuj ženu, inšpirovaná kampaňou v Českej republike, ktorá mohla prispieť k tomu, že po voľbách do snemovne zasadlo do poslaneckých kresiel v roku 2021 najviac poslankýň v histórii krajiny, chce tento bludný kruh zlomiť, vyvracať rodové stereotypy, poukazovať na dôležitosť zastúpenia žien vo verejnom priestore a v konečnom dôsledku tak zabrániť ďalšiemu antidemokratickému vývoju v krajine.


Dokopy preto dala expertky z viacerých odvetví, ktoré spojilo presvedčenie, že zapojenie väčšej ženskej skúsenosti do politiky by malo v týchto snahách pridanú hodnotu. Na webe iniciatíva prináša dôvody, prečo vo voľbách krúžkovať ženy, a aktivitami v médiách či na sociálnych sieťach pomáha s osvetou.


No hoci kampaň Zakrúžkuj ženu odštartovala len prednedávnom, už teraz vnímame, že má nielen čo povedať, ale že problém, aký nízke zastúpenie žien v politike prináša celej krajine, si uvedomuje mnoho Slovákov a Sloveniek, ale najmä samotné kandidátky.

S rozširujúcou sa predvolebnou kampaňou totiž rastú prejavy agresívnych verbálnych útokov voči prezidentke, ktorá je v súčasnosti hlavou úradníckej vlády, ale aj voči ďalším ženám — kandidátkam. Nevecná komunikácia zloby mnohokrát zneužíva predsudky o ženách, pričom podľa európskych prieskumov je po Maďarsku voči ženám najstereotypnejšie práve Slovensko.


Špecificky ženy totiž vo verejnom priestore čelia agresii v podobe sexizmu a je verejným tajomstvom, že dôvodom toho, prečo v slovenskej politike končí aj prezidentka Zuzana Čaputová, je aj toxickosť prostredia, preplneného mizogýniou.


Dôvodov súčasného stavu je samozrejme mnoho, od silných predsudkov — Slováci a Slovenky si napríklad podľa eurobarometra v najväčšej miere v EÚ myslia, že ženy sa o politiku nezaujímajú —, cez spoločenské tlaky na „rolu ženy“, či individuálne bariéry, kedy si ženy — podobne ako inde vo svete — nedostatočne dôverujú na to, aby sa do politiky aktívne zapojili, alebo majú jednoducho obavu z „mužského sveta“ politiky, ktorá bola naozaj založená primárne mužmi a pre mužov.

Zásadnejšie dôvody sú však štrukturálne. Aj na Slovensku sú totiž ženy neúmerne zaťažené neplatenou prácou v domácnosti, starostlivosťou o deti, či iných závislých členov rodiny; nemáme dostatok kvalitných a cenovo dostupných služieb starostlivosti. Navyše nedostatok žien v politike môže odrádzať ďalšie ženy od politickej dráhy a presvedčiť ďalšie generácie žien tomu, že do politiky nepatria, čím vzniká bludný kruh nízkeho zastúpenia žien v politike.

Slovenské politické strany si na kandidátske listiny nanominovali len necelých 24 percent žien — v českých voľbách v roku 2021 to na porovnanie bolo 30 percent. Mnohé sú populisticky umiestnené na prvých priečkach, hoci stranu nevedú a na iných kandidátkach, napríklad u v prieskumoch najsilnejšej strany, sa prvé ženské mená objavujú na prakticky nezvoliteľných priečkach.


Slováci a Slovenky budú mať 30. septembra pri parlamentných voľbách k dispozícii štyri krúžky a iniciatíva Zakrúžkuj ženu sa posnaží o to, aby si premysleli, či sa na kandidátke nenachádza žena, ktorá si zaslúži ich krúžok.


Zakrúžkuj ženu
Foto FB Zuzana Čaputová

31 views

Comments


Commenting has been turned off.

Potrebujeme Vašu podporu!

bottom of page